Obowiązki radcy prawnego

Radca prawny zazwyczaj kojarzony jest mniej lub bardziej z zawodem adwokata. Jest to skojarzenie w pewnej części słuszne, ponieważ obowiązki obu prawników w dużym stopniu zaczęły się na przestrzeni ostatnich kilku lat pokrywać. Niemniej jednak, by wykonywać zawód radcy prawnego, trzeba ukończyć osobną aplikację. Droga do uzyskania niezbędnych uprawnień nie jest prosta, jednak z pewnością gwarantuje w ostateczności stabilną pozycję na rynku zawodowym. Czym dokładnie zajmuje się zatem radca prawny? Jak znaleźć profesjonalną i doświadczoną kancelarię radcowską? Co warto wiedzieć na temat wspomnianego zawodu?

Z prawem za pan brat

Radcy prawni świadczą usługi w ramach wielu dziedzin prawa. Nierzadko bywa tak, że na przestrzeni lat określona kancelaria wyrabia sobie renomę w ramach jednej specjalizacji. Z reguły doświadczony prawnik jest jednak w stanie podjąć się każdej sprawy w ramach:

 • prawa cywilnego,
 • prawa rodzinnego,
 • prawa gospodarczego,
 • prawa handlowego,
 • prawa pracy
 • prawa opiekuńczego,
 • prawa administracyjnego.

Wymienione dziedziny to oczywiście jedynie najpopularniejsze przykłady. Radcy prawni działają również w innych sferach świadcząc usługi chociażby w kontekście ochrony danych osobowych, prawa autorskiego czy własności intelektualnej. 

Poszukiwania profesjonalnego radcy prawnego

Jeśli chodzi o kancelarie, w których pracuje radca prawny Poznań czy Warszawa to miejsca, w których znajdziemy wiele takich działalności. Jak nietrudno się domyślić – im większe jest miasto, tym więcej kancelarii działa na danym obszarze. Warto wybierać radców przede wszystkim z polecenia. Rzeczowe informacje na temat ich działalności znajdziemy także w internecie na specjalnie stworzonych stronach. Dla potencjalnego klienta cenne bywają między innymi fora internetowe, gdzie można znaleźć opinię aktualnych bądź byłych klientów na temat konkretnej kancelarii bądź konkretnego radcy prawnego.

Dobry radca prawny

Cechy dobrego radcy prawnego to przede wszystkim profesjonalizm i doświadczenie. Warto jednak pamiętać, by nie spisywać na straty młodych prawników dopiero stawiających pierwsze kroki w świecie prawniczym. Jakby nie było to właśnie kilkuletnia aplikacja radcowska jest odpowiedzialna za przygotowanie absolwenta prawa do wykonywania zawodu. Cechy charakterystyczne dobrego radcy prawnego to z pewnością:

 • terminowość (szczególnie istotna w kontekście przygotowywania specjalistycznych pism, stawiania się w sądzie, itp.),
 • umiejętność wzbudzenia zaufania (jeśli radca ma nas reprezentować, musi wzbudzać zaufanie nie tylko nasze, ale również sądów),
 • umiejętność sporządzania pism procesowych, umów, dokumentów, etc.,
 • umiejętność rozwiązywania sporów poza salą sądową,
 • rzetelność podczas wykonywania obowiązków,
 • profesjonalizm stawiany na pierwszym miejscu,
 • dobra prezencja w kontekście wyglądu zewnętrznego.

Trudno oczywiście znaleźć takiego radcę, który pod każdym względem będzie wydawał się idealny. Niemniej jednak na niektóre elementy, takie jak chociażby terminowość czy rzetelność, trzeba zwracać szczególną uwagę.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomości?

 

Być może wydaje nam się, że wyceny nieruchomości powstają w oparciu wyłącznie o walory estetyczne określonych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Jeżeli tak właśnie by było, właściciele pięknych i świeżo wyremontowanych mieszkań zlokalizowanych w mało przyjaznych warunkach środowiskowych nie byliby aż tak bardzo rozczarowani danymi umieszczonymi w operatach szacunkowych, stanowiących opinię rzeczoznawców majątkowych na temat wycenianych obiektów. To, czy jedno mieszkanie zostanie wycenione na kilkaset tysięcy, a drugie – podobne – zaledwie na kilkadziesiąt, uzależnione jest bowiem od ogromnej ilości czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas odpowiedzialnego podejścia do zadania.

Czytaj więcej...

O czym mówią kwiaty, czyli kilka słów o symbolice

Obdarowując kogoś kwiatami, czasami nie wiemy, że za ich pomocą mówimy co innego, niż chcemy. W grę wchodzi bowiem symbolika kwiatów, która zależy od gatunku oraz koloru. Oczywiście dla wielu osób jest to sprawa drugorzędna lub całkowicie nieistotna, ponieważ liczy się sam gest. Bywa i tak, że mężczyzna podarowując kobiecie żółte kwiaty wcale nie ma pojęcia, że oznaczają one zazdrość czy zdradę. Bo tak to już z symbolami jest – są one głęboko ukryte i nie zawsze adekwatne do sytuacji. Warto jednak poznać tajemnice kwiatów. Szczególnie dla wielu kobiet ma znaczenie ich rodzaj, dlatego panowie, trochę wiedzy na temat symboliki bukietów nie zaszkodzi. Zacznijmy od samych kolorów. Biel powszechnie uważana jest za symbol niewinności, czystości i szczerości. W związku z tym, jeśli chce się komuś powiedzieć, że żywi się w stosunku do niego szczere i szlachetne uczucia, warto podarować kwiat w tym kolorze. Z kolei barwa żółta w odniesieniu do kwiatów symbolizuje negatywne uczucia związane z zazdrością i złością. Niektórzy wierzą, że podarowanie komuś bukietu w tym kolorze przyczynia się do wywołania kłótni i nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy tymi dwiema osobami.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – przepisy i zasady

Transport bliski polega na przenoszeniu ładunku o określonej wadze i wielkości w obrębie jednego miejsca pracy. Może nim być dowolnej wielkości magazyn, plac budowy, hala produkcyjna, kopalnia, stocznia i tym podobne. Mimo, że określenie „bliski” jest mylące, chodzi tu głównie o wykonywanie danej czynności, która polega na przenoszeniu czegoś z jednego miejsca na drugie ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych. W czasie budowy ogromnych osiedli mieszkaniowych, dróg lub mostów, maszyny takie jak żurawie, chwytaki i wciągarki są niezastąpione. Ich praca jest tu podstawą, a poszczególni pracownicy zajmują określone stanowiska, obsługując ich prosty lub skomplikowany mechanizm. Natomiast jeśli chodzi o transport ręczny w określonym zakładzie pracy, jego podstawą jest siła ludzkich mięśni. Coraz częściej jednak zaczyna się od tego odchodzić. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek wyposażyć każdego pracownika w odpowiedni sprzęt pomocniczy, aby wykonywanie każdego zadania było jak najmniej obciążające.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!