Smycze dla psa

 

Psy są bardzo towarzyskimi zwierzętami, które mogą wprowadzić do domowego życia wiele radości i zabawy. Dla prawidłowego funkcjonowania i unikania nieprzyjemności związanych z nieprawidłowym zachowaniem czworonogów warto już zawczasu zadbać o ich tresurę. Odpowiednie wychowanie pupila może bowiem efektownie wpływać na jego całe późniejsze postępowanie. Tresura nie powinna się ograniczać jedynie do prostych komend w stylu aport, przynieś piłkę, siad czy leżeć. Pies powinien wiedzieć kto tak naprawdę w jego domu jest panem i komu winny jest posłuszeństwo. Taką relację może doskonale zbudować chodzenie ze swoim czworonogiem na spacer. Pies posłuszny swojemu właścicielowi na smyczy będzie bowiem słuchał go także w domu.

Po pierwsze pełna kontrola i opanowanie

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę naszego pupila ze smyczą to lepiej jest zacząć od krótkiej, bardziej standardowej smyczy. W ten sposób będziemy mieli większą kontrolę nad ruchami naszego pupila. Podczas spaceru właściciel powinien iść pewnym krokiem zachowując przy tym maksymalną cierpliwość i zdecydowanie. Pamiętajmy, że pies dopiero uczy się posłuszeństwa i musimy zrobić wszystko, aby zdobyć u niego uznanie. Właściciel pupila nie powinien zatem być zdenerwowany na każdą oznakę nieposłuszeństwa, a już na pewno nie powinien wykazywać się wówczas agresją. Tylko opanowanie i konsekwencja w działaniu pozwolą mu na osiągnięcie sukcesu. Za każdym razem, gdy zwierzę próbuje go wyprzedzić powinien on pociągnąć go w bok i ponownie poluzować smycz. Kilka powtórzonych tak reakcji zmusi w końcu czworonoga do całkowitego podporządkowania się podczas spaceru. Jeśli podczas pierwszego spaceru pies nie opanuje sztuki wychodzenia na smyczy to nie zrażajmy się tym. Pamiętajmy, że małymi kroczkami można osiągnąć duży sukces. Odrobina cierpliwości, konsekwencji oraz miłości prędzej czy później wpłynie na prawidłowe zachowanie naszych pupili podczas spaceru ze smyczą.

Po drugie wygodna smycz

Psy, które opanowały już sztukę wychodzenia na smyczy mogą zostać potraktowane bardziej luksusowo niż te, które dopiero ją poznają. Zadbajmy zatem o wygodę, a także komfort naszych pupili. Jeśli pupil będzie utożsamiał smycze dla psa z czymś niewygodnym i ograniczającym jego ruchy to istnieje duże prawdopodobieństwo na to, że będzie on bardzo oporny w spacerowaniu z tym przyrządem. Chcąc wyprowadzać zatem swojego czworonoga na smyczy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim powinna być ona wygodna dla naszego pupila. Dla zwiększenia jego komfortu przyda się zatem bardzo miękka obroża lub szelki, które pomogą pieskowi przyzwyczaić się do chwilowego ograniczenia jego ruchów. Istotnym czynnikiem będzie również długość samej smyczy. Podczas spacerów byłoby dobrze, gdyby sięgała ona nawet pięciu metrów. W ten sposób nasz piesek we wskazanym przez nas miejscu będzie mógł oddalić się od nas na sporą odległość. Dzięki temu swobodnie będzie on mógł poznawać otoczenie i lubiane zapachy. Pamiętajmy, że nasi pupile inaczej percypują świat, a węch jest dla nich jednym z podstawowych zmysłów poznawania świata. Umożliwiając im kontrolowane przez nas oddalenie się, sprawiamy, że będą one bardziej szczęśliwe i następnym razem z większą aprobatą ustosunkują się do nie lubianej dotąd smyczy.

Czym jest tzw. agresja smyczowa?

Na licznych forach dla właścicieli czworonogów można spotkać się z tajemniczym terminem pod tytułem „agresja smyczowa”. Co właściwie on oznacza i jakie niesie za sobą konsekwencje? Agresja smyczowa w dużym uproszczeniu sprowadza się do dziwnej dla osoby wyprowadzającej reakcji pupila na różne bodźce. Pies prowadzony na smyczy reaguje w agresywny sposób na coś, co normalnie jest mu obojętne na przykład widok innego czworonoga, człowieka, ptaka itp. Smycz wzbudza w nim zatem złość, sprawia, że reaguje on gwałtownie i nieprzewidywalnie. Na poziom jego „frustracji” może mieć wpływ wiele czynników. Pamiętajmy, że smycz znacznie ogranicza swobodę i ruchy pupila. Ponadto pupil doskonale czuje również obecność swojego właściciela przez co może stać się bardziej pewny siebie niż zwykle. Dużą rolę odgrywa również sama reakcja właściciela na widok innego czworonoga. Częstokrotnie w takiej sytuacji bezwarunkowo napina on smycz swego pupila, aby uniknąć spodziewanego przez niego starcia. Pies może to właśnie wyczuć. Napiętą przez właściciela w obecności innego czworonoga smycz może odczytać jako akt zbliżającej się konfrontacji i walki. Takie zachowanie jest dla niego alarmem, czynnikiem wzbudzającym nagle ukryty dotąd pokład agresji. Pamiętajmy, iż psy są częstokrotnie lepszymi obserwatorami i odbiorcami emocji. Podczas spaceru oprócz samego pupila kontrolujmy zatem także swoje ruchy i reakcje.

Jakie są rodzaje smyczy?

Smycz dla swojego czworonoga można kupić w wielu miejscach. Najpopularniejsze z nich to oczywiście sklepy zoologiczne lub specjalne sklepy internetowe oferujące towar dla właścicieli tych zwierząt. Wybór jest bardzo duży, a wszystko zależy od upodobań oraz wygody człowieka. Oprócz kolorów możemy zdecydować się na smycz automatyczną, skórzaną czy też materiałową. Jeśli posiadamy więcej niż jednego czworonoga możemy skorzystać z tak zwanego rozdzielacz, który umożliwi nam spacer z parą naszych pupili na jednej smyczy. W celu zwiększenia komfortu zwierzaka podczas spaceru warto zadbać również o prawidłową obrożę. W tym przypadku mamy do dyspozycji obroże skórzane, materiałowe czy uzdowe. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również szelki, które nie uciskają szyi naszych czworonogów.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomości?

 

Być może wydaje nam się, że wyceny nieruchomości powstają w oparciu wyłącznie o walory estetyczne określonych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Jeżeli tak właśnie by było, właściciele pięknych i świeżo wyremontowanych mieszkań zlokalizowanych w mało przyjaznych warunkach środowiskowych nie byliby aż tak bardzo rozczarowani danymi umieszczonymi w operatach szacunkowych, stanowiących opinię rzeczoznawców majątkowych na temat wycenianych obiektów. To, czy jedno mieszkanie zostanie wycenione na kilkaset tysięcy, a drugie – podobne – zaledwie na kilkadziesiąt, uzależnione jest bowiem od ogromnej ilości czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas odpowiedzialnego podejścia do zadania.

Czytaj więcej...

O czym mówią kwiaty, czyli kilka słów o symbolice

Obdarowując kogoś kwiatami, czasami nie wiemy, że za ich pomocą mówimy co innego, niż chcemy. W grę wchodzi bowiem symbolika kwiatów, która zależy od gatunku oraz koloru. Oczywiście dla wielu osób jest to sprawa drugorzędna lub całkowicie nieistotna, ponieważ liczy się sam gest. Bywa i tak, że mężczyzna podarowując kobiecie żółte kwiaty wcale nie ma pojęcia, że oznaczają one zazdrość czy zdradę. Bo tak to już z symbolami jest – są one głęboko ukryte i nie zawsze adekwatne do sytuacji. Warto jednak poznać tajemnice kwiatów. Szczególnie dla wielu kobiet ma znaczenie ich rodzaj, dlatego panowie, trochę wiedzy na temat symboliki bukietów nie zaszkodzi. Zacznijmy od samych kolorów. Biel powszechnie uważana jest za symbol niewinności, czystości i szczerości. W związku z tym, jeśli chce się komuś powiedzieć, że żywi się w stosunku do niego szczere i szlachetne uczucia, warto podarować kwiat w tym kolorze. Z kolei barwa żółta w odniesieniu do kwiatów symbolizuje negatywne uczucia związane z zazdrością i złością. Niektórzy wierzą, że podarowanie komuś bukietu w tym kolorze przyczynia się do wywołania kłótni i nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy tymi dwiema osobami.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – przepisy i zasady

Transport bliski polega na przenoszeniu ładunku o określonej wadze i wielkości w obrębie jednego miejsca pracy. Może nim być dowolnej wielkości magazyn, plac budowy, hala produkcyjna, kopalnia, stocznia i tym podobne. Mimo, że określenie „bliski” jest mylące, chodzi tu głównie o wykonywanie danej czynności, która polega na przenoszeniu czegoś z jednego miejsca na drugie ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych. W czasie budowy ogromnych osiedli mieszkaniowych, dróg lub mostów, maszyny takie jak żurawie, chwytaki i wciągarki są niezastąpione. Ich praca jest tu podstawą, a poszczególni pracownicy zajmują określone stanowiska, obsługując ich prosty lub skomplikowany mechanizm. Natomiast jeśli chodzi o transport ręczny w określonym zakładzie pracy, jego podstawą jest siła ludzkich mięśni. Coraz częściej jednak zaczyna się od tego odchodzić. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek wyposażyć każdego pracownika w odpowiedni sprzęt pomocniczy, aby wykonywanie każdego zadania było jak najmniej obciążające.

Czytaj więcej...
DMC Firewall is a Joomla Security extension!