Niezawodne kotły grzewcze

grzejnikiSystemy grzewcze stanowią bardzo ważną część instalacji w budownictwie. Najnowsza technika pozwala nieustannie doskonalić urządzenia i przewody w trosce o nasze bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Nie ulega wątpliwości, że w naszym klimacie ogrzewanie pełni istotną rolę. Utrzymanie optymalnej temperatury nie tylko samego wnętrza, ale również całości konstrukcji jest niezbędne. Jednak najważniejsza jest technika grzewcza w naszych domach mieszkalnych. To w nich spędzamy większość czasu i to tam chcemy czuć się dobrze i bezpiecznie. Sezon grzewczy rozpoczyna się już jesienią, a kończy wczesna wiosną. Pamiętać jednak musimy o tym, że kalendarzowe pory roku nie mają przełożenia na rozkład temperatur. Zimno zaczyna się robić już pod koniec lata, a z pozoru wiosenne miesiące, takie jak marzec czy kwiecień przynoszą na zmianę cieplejsze i chłodniejsze dni. Z ogrzewania korzystamy zatem przez większość roku kalendarzowego. System grzewczy musi być zatem w pierwszej kolejności dostosowany do klimatu, jaki panuje w danej miejscowości.

Dbając o własny komfort oraz dobre poczucie wszystkich domowników, staramy się wybrać jak najlepsze rozwiązania instalacji grzewczych. Cały system może być złożony z poszczególnych komponentów, czyli ogrzewania podłogowego czy ściennego. Najważniejsze jest jednak dobranie odpowiedniej techniki grzewczej do rodzaju pomieszczenia, a więc każdego pokoju i jego zastosowania. Musimy wiedzieć przy tym, że istnieje ustalona optymalna temperatura dla pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Oczywiście zależy ona od wymagań samych domowników, ale przyjmuje się, że najcieplejszym pomieszczeniem w mieszkaniu powinna być łazienka. Szczególnie chodzi tu o taką, w której znajduje się prysznic lub wanna. Pomieszczenia te są bowiem narażone na nieustanne działanie wilgoci. Poszczególne elementy, takie jak meble, tekstylia i tym podobne muszą szybko wysychać. W łazience nie jest zatem ważne jedynie ogrzanie powietrza, ale umożliwienie szybkiego wyparowania wody. Temperatura powietrza w tym pomieszczeniu powinna wynosić około dwudziestu czterech stopni Celsjusza. W pokojach dziennych, przedpokoju, korytarzu i kuchni temperatura może być o dwa stopnie niższa. Zaleca się jednak utrzymanie jej na poziomie około dwudziestu stopni, ponieważ w pomieszczeniach tych zazwyczaj oddajemy się wypoczynkowi. Jest to optymalna temperatura, przy której nie ruszając się nie jest nam zimno. Chłodniejszym miejscem powinna być sypialnia. By zapewnić domownikom zdrowy sen, temperatura powinna być niższa niż dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza.

Zatem kierując się rozplanowaniem tych pomieszczeń, już w momencie powstania planu architektonicznego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę to, jak będzie wyglądał system ogrzewania. Musimy przede wszystkim wiedzieć jaka powierzchnię ma każde z pomieszczeń oraz znać jego wysokość. Do tych parametrów dobieramy również kotły. Są one urządzeniami najważniejszymi w systemie ogrzewania. Stanowią bowiem element decydujący. Kotły muszą być doskonale dostosowane do rodzaju ogrzewania, dlatego wcześniej warto zapoznać się z ofertą wybranej firmy, której produkty można zobaczyć na witrynie producenta. Trzeba również zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się dane pomieszczenie. Jeżeli przylega do ścian zewnętrznych budynku, będzie automatycznie chłodniejsze i wymagać będzie większej mocy ogrzewania. W równym stopniu na temperaturę w pomieszczeniu oraz przewidzianą moc grzejnika oraz kotłów ma wpływ liczba okien. Nie bez znaczenia jest również kondygnacja.

Moc grzejników zależy także od ich ilości w pomieszczeniu oraz od tego, czy stanowić on będzie podstawowe źródło ciepła. Coraz częściej decydujemy się bowiem na połączenie ogrzewania centralnego z kominkiem lub piecem kominkowym na drewno, który znajduje się zazwyczaj w dużym pokoju. W doborze grzejników powinniśmy kierować się ich wielkością, lokalizacją oraz mocą, która zależy także od jego powłoki. Mniejszą moc wytwarzają grzejniki chromowane niż lakierowane. Dobrze jest również zwrócić uwagę na typ podłączenia, wybierając standardową wielkość. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt grzania, dobrze jest ustawić grzejnik w takim miejscu, które jest najbardziej narażone na wychłodzenie. Właśnie dlatego są one zazwyczaj montowane pod oknem lub w jego pobliżu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić energię. Ekonomiczna eksploatacja polega również na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad użytkowania. Pierwszą z nich jest regularne czyszczenie i odpowietrzanie grzejnika przynajmniej raz w roku. Następną jest jak najlepsze jego eksponowanie i nie zasłanianie go ścianą oraz rzeczami przeznaczonymi do suszenia. Ważne jest także rozsądne korzystanie z grzejnika dzięki termostatom. Jeśli to możliwe, grzejniki wyłączamy lub skręcamy wieczorem.

Musimy wiedzieć, że wybrana przez nas technika grzewcza musi być spójna, stabilna i bezpieczna. W tym celu, najlepiej zwrócić się do odpowiedniego fachowca, który pomoże nam wybrać rodzaj ogrzewania oraz kotły. Te urządzenia różnią się ze względu na moc, czyli tym samym ich wielkość oraz ze względu na rodzaj paliwa. Istnieją kotły gazowe, kotły olejowe, gazowo-olejowe, kotły kondensacyjne gazowe i olejowe oraz przemysłowe. Chcąc dostosować urządzenie do naszych potrzeb możemy wybrać jego obudowę oraz wielkość. Pamiętać przy tym musimy nie tylko o dokładnej kalkulacji wielkości powierzchni każdego z pomieszczeń, ale także warunków pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię. Nie możemy tutaj ignorować przepisów bezpieczeństwa, które dokładnie określają, jak pomieszczenie to powinno wyglądać. Przede wszystkim jednak kotły powinny być montowane w układzie otwartym, aby w razie awarii prądu nie umożliwić zasilania pompy. Kotły muszą mieć wyznaczone miejsce, aby móc bezpiecznie pracować, wytwarzając odpowiednią energię cieplną i nie stanowiąc zagrożenia dla domowników. Małe kotły gazowe, montowane na ścianie w kuchni lub w łazience, powinny z kolei być łatwe w użyciu i zapewniać komfort dzięki cichej pracy. Nowoczesne rozwiązania cieplne w postaci urządzeń cieplnych zapewniają bezpieczeństwo, funkcjonalność, niezawodność i estetykę.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomości?

 

Być może wydaje nam się, że wyceny nieruchomości powstają w oparciu wyłącznie o walory estetyczne określonych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Jeżeli tak właśnie by było, właściciele pięknych i świeżo wyremontowanych mieszkań zlokalizowanych w mało przyjaznych warunkach środowiskowych nie byliby aż tak bardzo rozczarowani danymi umieszczonymi w operatach szacunkowych, stanowiących opinię rzeczoznawców majątkowych na temat wycenianych obiektów. To, czy jedno mieszkanie zostanie wycenione na kilkaset tysięcy, a drugie – podobne – zaledwie na kilkadziesiąt, uzależnione jest bowiem od ogromnej ilości czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas odpowiedzialnego podejścia do zadania.

Czytaj więcej...

O czym mówią kwiaty, czyli kilka słów o symbolice

Obdarowując kogoś kwiatami, czasami nie wiemy, że za ich pomocą mówimy co innego, niż chcemy. W grę wchodzi bowiem symbolika kwiatów, która zależy od gatunku oraz koloru. Oczywiście dla wielu osób jest to sprawa drugorzędna lub całkowicie nieistotna, ponieważ liczy się sam gest. Bywa i tak, że mężczyzna podarowując kobiecie żółte kwiaty wcale nie ma pojęcia, że oznaczają one zazdrość czy zdradę. Bo tak to już z symbolami jest – są one głęboko ukryte i nie zawsze adekwatne do sytuacji. Warto jednak poznać tajemnice kwiatów. Szczególnie dla wielu kobiet ma znaczenie ich rodzaj, dlatego panowie, trochę wiedzy na temat symboliki bukietów nie zaszkodzi. Zacznijmy od samych kolorów. Biel powszechnie uważana jest za symbol niewinności, czystości i szczerości. W związku z tym, jeśli chce się komuś powiedzieć, że żywi się w stosunku do niego szczere i szlachetne uczucia, warto podarować kwiat w tym kolorze. Z kolei barwa żółta w odniesieniu do kwiatów symbolizuje negatywne uczucia związane z zazdrością i złością. Niektórzy wierzą, że podarowanie komuś bukietu w tym kolorze przyczynia się do wywołania kłótni i nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy tymi dwiema osobami.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – przepisy i zasady

Transport bliski polega na przenoszeniu ładunku o określonej wadze i wielkości w obrębie jednego miejsca pracy. Może nim być dowolnej wielkości magazyn, plac budowy, hala produkcyjna, kopalnia, stocznia i tym podobne. Mimo, że określenie „bliski” jest mylące, chodzi tu głównie o wykonywanie danej czynności, która polega na przenoszeniu czegoś z jednego miejsca na drugie ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych. W czasie budowy ogromnych osiedli mieszkaniowych, dróg lub mostów, maszyny takie jak żurawie, chwytaki i wciągarki są niezastąpione. Ich praca jest tu podstawą, a poszczególni pracownicy zajmują określone stanowiska, obsługując ich prosty lub skomplikowany mechanizm. Natomiast jeśli chodzi o transport ręczny w określonym zakładzie pracy, jego podstawą jest siła ludzkich mięśni. Coraz częściej jednak zaczyna się od tego odchodzić. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek wyposażyć każdego pracownika w odpowiedni sprzęt pomocniczy, aby wykonywanie każdego zadania było jak najmniej obciążające.

Czytaj więcej...
DMC Firewall is a Joomla Security extension!