Wynalazek na miarę dwudziestego pierwszego wieku!

naprawa samochodówNasz świat dziś zapewne nie potrafiłby obejść się bez nowoczesnych technologii, innowacyjnych urządzeń komunikacyjnych czy chociażby prądu. Zapotrzebowanie na nowe wynalazki wciąż rośnie i rośnie. Jednak należy pamiętać, że przydatne wynalazki pojawiają się wśród społeczeństwa w zasadzie od początku istnienia gatunku homo sapiens. Gdy myśli się o pierwszym najpotrzebniejszym człowiekowi wynalazku, najczęściej wymienia się koło. Dziś w artykule zaprezentujemy urządzenie, które również kojarzy się z pojazdem. Chodzi mianowicie o produkt noszący tajemniczą dla niektórych nazwę turbosprężarka.

 Turbosprężarka – z czym to jeść?

Turbosprężarka to nic innego jak maszyna wirnikowa. Jak sama nazwa nam podpowiada turbosprężarka składa się z turbiny i sprężarki. Obie wspomniane części osadzone zostają na jednym wale. Do czego jednak służy to urządzenie? Przede wszystkim jego zadaniem jest najprościej mówiąc doładowanie silnika spalinowego lub też kotła parowego. Pierwsze tego typu wynalazki pojawiły się już na początku dwudziestego wieku naszej ery. Ich zastosowanie nie ograniczyło się wyłącznie do samochodów osobowych. Turbosprężarka jest montowana często przy samochodach ciężarowych oraz sportowych. Zwiększa ona wydajność silnika bez znacznego wpłynięcia na masę auta. Z tego też powodu jest szczególnie atrakcyjna w przypadku samochodów wyścigowych.

Turbodoładowanie – czyli czynność będąca następstwem wprowadzenia do obiegu urządzenia jakim jest turbosprężarka – zostało opatentowane dokładnie w tysiąc dziewięćset piątym roku. Co ciekawe, początkowo znalazło swoje zastosowanie wyłącznie w autach ciężarowych (od tysiąc dziewięćset trzydziestego ósmego roku). Dopiero w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku produkcja objęła także samochody osobowe.

Turbosprężarka to urządzenie, które znajduje coraz szersze zastosowanie, nie tylko w przemyśle samochodowym. Można się spodziewać, że za jakiś czas pojazdy z tego typu częściami będą na rynku samochodowym wiodły prym. Dlatego chętnie śledźmy jego losy i zainteresujmy się nowinkami technologicznymi. Dzięki łatwo dostępnej wiedzy będziemy posiadali informacje o tym co najlepiej kupować i gdzie to robić. Dostęp do licznych współczesnych mediów, w tym także do internetu i stron internetowych daje wspaniałą możliwość do zapoznania się z wieloma tekstami popularnonaukowymi. Skorzystajmy więc z niej i bądźmy na bieżąco. Z pewnością wynikną z tego wyłącznie dobre i funkcjonalne rzeczy oraz skutki.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomości?

 

Być może wydaje nam się, że wyceny nieruchomości powstają w oparciu wyłącznie o walory estetyczne określonych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Jeżeli tak właśnie by było, właściciele pięknych i świeżo wyremontowanych mieszkań zlokalizowanych w mało przyjaznych warunkach środowiskowych nie byliby aż tak bardzo rozczarowani danymi umieszczonymi w operatach szacunkowych, stanowiących opinię rzeczoznawców majątkowych na temat wycenianych obiektów. To, czy jedno mieszkanie zostanie wycenione na kilkaset tysięcy, a drugie – podobne – zaledwie na kilkadziesiąt, uzależnione jest bowiem od ogromnej ilości czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas odpowiedzialnego podejścia do zadania.

Czytaj więcej...

O czym mówią kwiaty, czyli kilka słów o symbolice

Obdarowując kogoś kwiatami, czasami nie wiemy, że za ich pomocą mówimy co innego, niż chcemy. W grę wchodzi bowiem symbolika kwiatów, która zależy od gatunku oraz koloru. Oczywiście dla wielu osób jest to sprawa drugorzędna lub całkowicie nieistotna, ponieważ liczy się sam gest. Bywa i tak, że mężczyzna podarowując kobiecie żółte kwiaty wcale nie ma pojęcia, że oznaczają one zazdrość czy zdradę. Bo tak to już z symbolami jest – są one głęboko ukryte i nie zawsze adekwatne do sytuacji. Warto jednak poznać tajemnice kwiatów. Szczególnie dla wielu kobiet ma znaczenie ich rodzaj, dlatego panowie, trochę wiedzy na temat symboliki bukietów nie zaszkodzi. Zacznijmy od samych kolorów. Biel powszechnie uważana jest za symbol niewinności, czystości i szczerości. W związku z tym, jeśli chce się komuś powiedzieć, że żywi się w stosunku do niego szczere i szlachetne uczucia, warto podarować kwiat w tym kolorze. Z kolei barwa żółta w odniesieniu do kwiatów symbolizuje negatywne uczucia związane z zazdrością i złością. Niektórzy wierzą, że podarowanie komuś bukietu w tym kolorze przyczynia się do wywołania kłótni i nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy tymi dwiema osobami.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – przepisy i zasady

Transport bliski polega na przenoszeniu ładunku o określonej wadze i wielkości w obrębie jednego miejsca pracy. Może nim być dowolnej wielkości magazyn, plac budowy, hala produkcyjna, kopalnia, stocznia i tym podobne. Mimo, że określenie „bliski” jest mylące, chodzi tu głównie o wykonywanie danej czynności, która polega na przenoszeniu czegoś z jednego miejsca na drugie ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych. W czasie budowy ogromnych osiedli mieszkaniowych, dróg lub mostów, maszyny takie jak żurawie, chwytaki i wciągarki są niezastąpione. Ich praca jest tu podstawą, a poszczególni pracownicy zajmują określone stanowiska, obsługując ich prosty lub skomplikowany mechanizm. Natomiast jeśli chodzi o transport ręczny w określonym zakładzie pracy, jego podstawą jest siła ludzkich mięśni. Coraz częściej jednak zaczyna się od tego odchodzić. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek wyposażyć każdego pracownika w odpowiedni sprzęt pomocniczy, aby wykonywanie każdego zadania było jak najmniej obciążające.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!