Transport ręczny – przepisy i zasady

zurawieTransport bliski polega na przenoszeniu ładunku o określonej wadze i wielkości w obrębie jednego miejsca pracy. Może nim być dowolnej wielkości magazyn, plac budowy, hala produkcyjna, kopalnia, stocznia i tym podobne. Mimo, że określenie „bliski” jest mylące, chodzi tu głównie o wykonywanie danej czynności, która polega na przenoszeniu czegoś z jednego miejsca na drugie ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych. W czasie budowy ogromnych osiedli mieszkaniowych, dróg lub mostów, maszyny takie jak żurawie, chwytaki i wciągarki są niezastąpione. Ich praca jest tu podstawą, a poszczególni pracownicy zajmują określone stanowiska, obsługując ich prosty lub skomplikowany mechanizm. Natomiast jeśli chodzi o transport ręczny w określonym zakładzie pracy, jego podstawą jest siła ludzkich mięśni. Coraz częściej jednak zaczyna się od tego odchodzić. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek wyposażyć każdego pracownika w odpowiedni sprzęt pomocniczy, aby wykonywanie każdego zadania było jak najmniej obciążające.

 Pracodawcy powinni kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem swoich pracowników, a co za tym idzie ułatwiać im zlecone zadanie. Każda praca fizyczna obciąża nasze ciało, bez względu na to czy przenosimy ciężkie przedmioty z miejsca na miejscy, czy też nie. Transport ręczny obciąża przede wszystkim nasze mięśnie, stawy oraz kręgosłup. Możemy jedynie zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. W tym celu ustalone są przepisy Bezpieczeństwa i Higieny pracy. Określają one wiele aspektów podjęcia czynności fizycznych. Na stanowisko pracownika przenoszącego ładunek może być zatrudniona jedynie osoba pełnoletnia, której stan zdrowia nie wykazuje przeciwwskazań do podjęcia tej pracy. Taka osoba jest zobowiązana dostarczyć przyszłemu pracodawcy odpowiednie zaświadczenie potwierdzone przez lekarza rodzinnego. W zasadach BHP został również określony czas i częstotliwość wykonywanych czynności związanych z transportem. Dla każdego pracownika różni się on pod względem umowy, jaka została zawarta z pracodawcą. Zatem pracownicy sezonowi oraz ci, zatrudnieni na umowę zlecenie, mają inne prawa. Przepisy mówią również o warunkach, jakie trzeba pracownikowi bezwzględnie zapewnić. Do nich między innymi należy obowiązek wyposażenia danego stanowiska w sprzęt pomocniczy. 

przyssawki

Tego typu urządzenia są dzisiaj coraz częściej wykorzystywane na wielu stanowiskach. Dzięki temu transport ręczny jest coraz mniej obciążający ludzkie zdrowie. Nieustannie pojawiają się ulepszenia i nowy sprzęt, który po jakimś czasie może stać się obowiązkowo użyty na danym stanowisku. Jednak pracodawca powinien starać się na bieżąco wymieniać stare urządzenia na nowe. Troska o bezpieczeństwo i zdrowie pracownika musi być dla niego priorytetem. Wiąże się to również z osiąganiem wymiernych korzyści materialnych. Zdrowy i zadowolony pracownik jest zmotywowany do pracy i stara się wypełnić swój obowiązek jak najlepiej. Praca wówczas przebiega szybko i sprawnie, a przedsiębiorca jest w stanie wywiązać się z określonych terminów. Przykładem są wózki widłowe, z których korzysta się przede wszystkim w magazynach. Dzięki nim tą samą czynność może wykonać jeden pracownik, sterując pojazdem. Transport ręczny musiałby zaangażować kilka osób do tej samej czynności. Urządzenia pomocnicze są więc przede wszystkim pomocą dla pracowników, ale również pozwalają pracodawcy usprawnić działanie swojego przedsiębiorstwa, a tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze. Odwiedzając witrynę http://wciagarki24.com.pl/sprzet-ulatwiajacy-transport-reczny możemy znaleźć więcej informacji na temat transportu przemysłowego oraz zalet, jakie wprowadził do szereoko pojętej branży przemysłowej w dwudziestym pierwszym wieku. Najciekawsze informacje dotyczą jednak nie wykorzystania maszyn, ale raczej ich nowoczesnej i pomysłowej budowy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomości?

 

Być może wydaje nam się, że wyceny nieruchomości powstają w oparciu wyłącznie o walory estetyczne określonych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Jeżeli tak właśnie by było, właściciele pięknych i świeżo wyremontowanych mieszkań zlokalizowanych w mało przyjaznych warunkach środowiskowych nie byliby aż tak bardzo rozczarowani danymi umieszczonymi w operatach szacunkowych, stanowiących opinię rzeczoznawców majątkowych na temat wycenianych obiektów. To, czy jedno mieszkanie zostanie wycenione na kilkaset tysięcy, a drugie – podobne – zaledwie na kilkadziesiąt, uzależnione jest bowiem od ogromnej ilości czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas odpowiedzialnego podejścia do zadania.

Czytaj więcej...

O czym mówią kwiaty, czyli kilka słów o symbolice

Obdarowując kogoś kwiatami, czasami nie wiemy, że za ich pomocą mówimy co innego, niż chcemy. W grę wchodzi bowiem symbolika kwiatów, która zależy od gatunku oraz koloru. Oczywiście dla wielu osób jest to sprawa drugorzędna lub całkowicie nieistotna, ponieważ liczy się sam gest. Bywa i tak, że mężczyzna podarowując kobiecie żółte kwiaty wcale nie ma pojęcia, że oznaczają one zazdrość czy zdradę. Bo tak to już z symbolami jest – są one głęboko ukryte i nie zawsze adekwatne do sytuacji. Warto jednak poznać tajemnice kwiatów. Szczególnie dla wielu kobiet ma znaczenie ich rodzaj, dlatego panowie, trochę wiedzy na temat symboliki bukietów nie zaszkodzi. Zacznijmy od samych kolorów. Biel powszechnie uważana jest za symbol niewinności, czystości i szczerości. W związku z tym, jeśli chce się komuś powiedzieć, że żywi się w stosunku do niego szczere i szlachetne uczucia, warto podarować kwiat w tym kolorze. Z kolei barwa żółta w odniesieniu do kwiatów symbolizuje negatywne uczucia związane z zazdrością i złością. Niektórzy wierzą, że podarowanie komuś bukietu w tym kolorze przyczynia się do wywołania kłótni i nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy tymi dwiema osobami.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – przepisy i zasady

Transport bliski polega na przenoszeniu ładunku o określonej wadze i wielkości w obrębie jednego miejsca pracy. Może nim być dowolnej wielkości magazyn, plac budowy, hala produkcyjna, kopalnia, stocznia i tym podobne. Mimo, że określenie „bliski” jest mylące, chodzi tu głównie o wykonywanie danej czynności, która polega na przenoszeniu czegoś z jednego miejsca na drugie ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych. W czasie budowy ogromnych osiedli mieszkaniowych, dróg lub mostów, maszyny takie jak żurawie, chwytaki i wciągarki są niezastąpione. Ich praca jest tu podstawą, a poszczególni pracownicy zajmują określone stanowiska, obsługując ich prosty lub skomplikowany mechanizm. Natomiast jeśli chodzi o transport ręczny w określonym zakładzie pracy, jego podstawą jest siła ludzkich mięśni. Coraz częściej jednak zaczyna się od tego odchodzić. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek wyposażyć każdego pracownika w odpowiedni sprzęt pomocniczy, aby wykonywanie każdego zadania było jak najmniej obciążające.

Czytaj więcej...
DMC Firewall is a Joomla Security extension!