Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomości?

 

szacowanie wartości wnętrzaByć może wydaje nam się, że wyceny nieruchomości powstają w oparciu wyłącznie o walory estetyczne określonych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Jeżeli tak właśnie by było, właściciele pięknych i świeżo wyremontowanych mieszkań zlokalizowanych w mało przyjaznych warunkach środowiskowych nie byliby aż tak bardzo rozczarowani danymi umieszczonymi w operatach szacunkowych, stanowiących opinię rzeczoznawców majątkowych na temat wycenianych obiektów. To, czy jedno mieszkanie zostanie wycenione na kilkaset tysięcy, a drugie – podobne – zaledwie na kilkadziesiąt, uzależnione jest bowiem od ogromnej ilości czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas odpowiedzialnego podejścia do zadania.

Warto więc wiedzieć, że ceny nieruchomości są różne, ponieważ o tym, czy będą one mniej lub bardziej wartościowe, decyduje szereg aspektów, wchodzących ze sobą w nieustanne interakcje i dzielone zwykle na kilka grup takich, jak czynniki fizyczne, ekonomiczne czy polityczne. Wiele zależy także od obecnej sytuacji rynkowej zwłaszcza, że branża nieruchomości należy do przestrzeni podlegającej nieustannym przekształceniom i dynamicznym zmianom. Podobnie jak ma się to w przypadku do przestrzeni sztuki oraz licytacji poszczególnych obrazów – wartość nieruchomości będzie dokładnie taka, za ile uda się ją sprzedać, dlatego też o obecnej sytuacji decydują sami uczestnicy, którzy kreują nowe trendy i decydują o ostatecznym układzie i zależnościach pomiędzy popytem i podażą. Wydaje się, że rzeczoznawca nieruchomości ma więc nierzadko twardy orzech do zgryzienia, ponieważ musi przeglądać dziesiątki dokumentów i weryfikować mnóstwo danych starając się stworzyć dokument oddający w pełni mocne strony szacowanego lokalu. Konieczne jest uwzględnianie raportów nieruchomości, badania miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, zweryfikowaniu potencjału wycenianego obiektu oraz przeprowadzenia dokładnej wizji lokalnej, na podstawie której sporządza się dokumentację fotograficzną i ustala się najważniejsze czynniki stanowiące plusy i minusy mieszkania, domu lub biura. Jakie czynniki mogą być istotne? Na przykład czynniki fizyczne, do których zaliczana jest w pierwszej kolejności lokalizacja ogólna i szczegółowa, czyli na przykład ustalenie czy nasze mieszkanie znajduje się na obszarze górzystym, nizinnym czy nadmorskim, znajduje się w mieście czy na wsi i na jakiej mieści się ulicy lub w jakiej dzielnicy. Na lokalizację wpływają także aspekty takie, jak stopień nasłonecznienia, zasobność bogactw naturalnych czy też...kierunek wiatru. Im bardziej przyjazna, atrakcyjna okolica i lokalizacja tym lepiej, przede wszystkim dlatego, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że szybko znajdziemy osobę, która będzie chciała odkupić od nas naszą nieruchomość. Oczywiście do cech fizycznych zaliczane są także cechy klimatu, wielkość działki, wiek budynku i technologia jego konstrukcji, uzbrojenie terenu oraz dojazd do naszej nieruchomości. Im bardziej niekorzystne warunki, tym gorzej dla nas, ponieważ nawet najbardziej nowoczesny dom zbudowany na szczycie góry, na którą nie da się wjechać, nie będzie się cieszyć taką popularnością, jak taki sam dom umieszczony w pięknej okolicy, która posiada doskonałe walory środowiskowe.

Rzeczoznawca nieruchomości musi jednak uwzględniać także czynniki ekonomiczne takie, jak chociażby gra popytu i podaży, dostępne formy kredytowania, stan zamożności społeczeństwa, stopa bezrobocia, oprocentowanie kredytów czy stan rozwoju gospodarczego w kraju czy na określonym obszarze, a także czynniki prawne i środowiskowe, do których najczęściej zaliczane są plany zagospodarowania, formy władania nieruchomością, swoboda obrotu, system podatkowy oraz ewentualne ulgi, wymogi ochrony środowiska, bezpośrednie sąsiedztwo, obecnie panujące trendy, stopień zanieczyszczenia środowiska oraz sytuacja demograficzna regionu, przede wszystkim dlatego, że zupełnie inaczej będą się prezentowały ceny domów i mieszkań znajdujących się w otoczeniu dynamicznych i młodych ludzi, a inaczej wśród mieszkańców w wieku emerytalnym. Oczywiście to, jaką wartość będzie posiadało określone mieszkanie, dom czy też inny obiekt, jest uzależnione w pełni od popytu, głównie dlatego, że coś, co jednej osobie może wydawać się czynnikiem obniżającym wartość nieruchomości, dla drugiej może być absolutnym plusem. Mowa na przykład o domach znajdujących się z dala od dużych miast, zgiełku i ogólnie charakteryzowanej cywilizacji. Wiele aspektów jest więc względnych, ponieważ dla osoby, która jest samotnikiem i marzy o tego typu nieruchomości, będą one niezwykle cenne, dla kogoś z kolei, kto nie wyobraża sobie życia z dala od światowego życia, takie elementy będą uznawane za absolutnie dyskwalifikujące. Zapominamy więc bardzo często, że wyceny domów to nie tylko ocena ich walorów estetycznych, ale także wszystko to, co znajduje się dookoła. Rzeczoznawca nieruchomości bierze pod uwagę wszystkie te detale, które dla postronnego obserwatora mogą okazać się nieznaczące czy nawet absurdalne takie, jak chociażby okna w domu czy sam ich układ. W ostatnim czasie na rynku prężnie działa spółka Walor, która zajmuje się właśnie wspomnianą wyżej wyceną. Warto przy okazji korzystania z takiej usługi wziąć po uwagę także tę działalność.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomości?

 

Być może wydaje nam się, że wyceny nieruchomości powstają w oparciu wyłącznie o walory estetyczne określonych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Jeżeli tak właśnie by było, właściciele pięknych i świeżo wyremontowanych mieszkań zlokalizowanych w mało przyjaznych warunkach środowiskowych nie byliby aż tak bardzo rozczarowani danymi umieszczonymi w operatach szacunkowych, stanowiących opinię rzeczoznawców majątkowych na temat wycenianych obiektów. To, czy jedno mieszkanie zostanie wycenione na kilkaset tysięcy, a drugie – podobne – zaledwie na kilkadziesiąt, uzależnione jest bowiem od ogromnej ilości czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas odpowiedzialnego podejścia do zadania.

Czytaj więcej...

O czym mówią kwiaty, czyli kilka słów o symbolice

Obdarowując kogoś kwiatami, czasami nie wiemy, że za ich pomocą mówimy co innego, niż chcemy. W grę wchodzi bowiem symbolika kwiatów, która zależy od gatunku oraz koloru. Oczywiście dla wielu osób jest to sprawa drugorzędna lub całkowicie nieistotna, ponieważ liczy się sam gest. Bywa i tak, że mężczyzna podarowując kobiecie żółte kwiaty wcale nie ma pojęcia, że oznaczają one zazdrość czy zdradę. Bo tak to już z symbolami jest – są one głęboko ukryte i nie zawsze adekwatne do sytuacji. Warto jednak poznać tajemnice kwiatów. Szczególnie dla wielu kobiet ma znaczenie ich rodzaj, dlatego panowie, trochę wiedzy na temat symboliki bukietów nie zaszkodzi. Zacznijmy od samych kolorów. Biel powszechnie uważana jest za symbol niewinności, czystości i szczerości. W związku z tym, jeśli chce się komuś powiedzieć, że żywi się w stosunku do niego szczere i szlachetne uczucia, warto podarować kwiat w tym kolorze. Z kolei barwa żółta w odniesieniu do kwiatów symbolizuje negatywne uczucia związane z zazdrością i złością. Niektórzy wierzą, że podarowanie komuś bukietu w tym kolorze przyczynia się do wywołania kłótni i nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy tymi dwiema osobami.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – przepisy i zasady

Transport bliski polega na przenoszeniu ładunku o określonej wadze i wielkości w obrębie jednego miejsca pracy. Może nim być dowolnej wielkości magazyn, plac budowy, hala produkcyjna, kopalnia, stocznia i tym podobne. Mimo, że określenie „bliski” jest mylące, chodzi tu głównie o wykonywanie danej czynności, która polega na przenoszeniu czegoś z jednego miejsca na drugie ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych. W czasie budowy ogromnych osiedli mieszkaniowych, dróg lub mostów, maszyny takie jak żurawie, chwytaki i wciągarki są niezastąpione. Ich praca jest tu podstawą, a poszczególni pracownicy zajmują określone stanowiska, obsługując ich prosty lub skomplikowany mechanizm. Natomiast jeśli chodzi o transport ręczny w określonym zakładzie pracy, jego podstawą jest siła ludzkich mięśni. Coraz częściej jednak zaczyna się od tego odchodzić. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek wyposażyć każdego pracownika w odpowiedni sprzęt pomocniczy, aby wykonywanie każdego zadania było jak najmniej obciążające.

Czytaj więcej...
DMC Firewall is a Joomla Security extension!