Na jaką szlifierkę się zdecydować podczas zakupów?

ergonomia pracyIstnieje szereg elektronarzędzi, bez których trudno wyobrazić nam sobie sprawne funkcjonowanie jakiegokolwiek przemysłu lub działanie w przestrzeni własnego, prywatnego warsztatu. Obok wiertarki, czyli narzędzia, po które sięgamy najczęściej, równie dużą popularnością cieszy się szlifierka, posiadająca szereg przydatnych funkcji, zwiększających jej ergonomiczność i sprawiając, że staje się bardziej praktyczna, jednak nie każdy jest w stanie podjąć błyskawiczną decyzję o do modeli prezentowanych w sklepach. Na ich półkach znaleźć możemy tysiące form i narzędzi różnych producentów, kuszących nas nie tylko ceną, ale i bogatym akcesorium do poszczególnych urządzeń. Na co więc się zdecydować i jak dobierać szlifierki?

Jeżeli spotykamy się z tego typu sprzętem po raz pierwszy i mamy zamiar wykorzystywać szlifierkę tylko i wyłącznie na potrzeby drobnych remontów, powinniśmy zdecydować się na zakup szlifierki ze stopą prostokątną, która doskonale sprawdza się podczas szlifowania powierzchni drzwi, futryn czy mebli. Każdy inny model wymaga od nas większego zaawansowania i większych umiejętności, dlatego też jeżeli nie czujemy się pewnie jako majsterkowicze, powinniśmy wybrać formę podstawową. Jak w przypadku wielu elektronarzędzi, także szlifierka powinna być wykonana zgodnie z podstawowymi wytycznymi ergonomii, dzięki czemu sprzęt nie tylko łatwo się użytkuje, ale i zapewnia się sobie maksimum bezpieczeństwa. Antypoślizgowe uchwyty gwarantują stabilność elektronarzędzia podczas prac, a niewielka waga sprawia, że nasze ręce zdecydowanie mniej się męczą. Do sporadycznego użytku zdecydowanie praktyczniejsze będą szlifierki z mocowaniem materiału ściernego za pomocą specjalnych zaczepów sprężynowych, które są w stanie pracować z dowolnymi akcesoriami w postaci papierów czy płócien ściernych. Oczywiście jeżeli stajemy przed koniecznością zakupu szlifierki po raz pierwszy, możemy poczuć się nieco przytłoczeni nadmiarem propozycji różniących się między sobą pod każdym kątem. Warto więc dobrze przemyśleć sobie własne oczekiwania względem narzędzia, zwiększyć swoją wiedzę, wykorzystać pocztę pantoflową, po czym udać się na zakupy mając już świadomość tego, czego szukamy. Pierwszym i najważniejszym pytaniem jest oczywiście to, do czego dana szlifierka ma nam służyć. Współcześnie istnieje już możliwość precyzyjnego dopasowania urządzeń do naszych własnych upodobań, dlatego też jeżeli szukamy czegoś, czym swobodnie moglibyśmy ciąć glazurę lub czegoś, co bez trudu rozcięłoby drewno lub beton, bez większych komplikacji znajdziemy producenta, który zaprezentuje nam swój własny pomysł na zaspokojenie naszych oczekiwań. Nie mniej ważna jest masa samej szlifierki, przede wszystkim dlatego, że na prywatny użytek powinniśmy zaopatrzyć się w sprzęt, który swobodnie jesteśmy w stanie trzymać w dłoni. Wielkogabarytowe elektronarzędzia są zdecydowanie cięższe i przeznaczone na użytek przemysłowy, dlatego też do ich sprawnego stosowania niezbędne jest zaopatrzenie się w balansery pomagające pracownikom utrzymać sprzęt w odpowiedniej pozycji, bez konieczności wykorzystywania do ich trzymania siły własnych mięśni.

Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni czy masa oraz moc szlifierki będą dla nas odpowiednie, możemy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy są w stanie wyjaśnić nam wszelkie kwestie sporne oraz zależności pomiędzy parametrami. Powinno zależeć nam na jakości sprzętu, przede wszystkim dlatego, że szlifierka – podobnie zresztą jak wiertarka – nie jest przez nas wymieniana co kilka miesięcy. Jako, że jest to inwestycja długoterminowa, nie powinniśmy skąpić funduszy. Zaopatrzenie się profesjonalne urządzenia znanych i szanowanych marek gwarantuje nam nie tylko dostęp do ewentualnych serwisów czy części zamiennych, ale także zapewnia nam bezpieczeństwo oraz zwiększoną żywotność urządzenia. Nie warto więc ryzykować swojego zdrowia i zaopatrywać się w elektronarzędzia w supermarketach czy popularnych bazarach. Oczywiście nie ma sensu wydawania kilku tysięcy złotych na urządzenie, które będzie wykorzystywane tylko w prywatnym garażu, ponieważ nigdy nie uda nam się w pełni wykorzystać jego możliwości. Zdecydowanie lepiej przygotować sobie kilkaset złotych i mieć pewność, że wybrana przez nas szlifierka będzie wykonana w sposób solidny i będzie posiadała podstawowe funkcje – niezbędne podczas podstawowych prac remontowych. szlifierka

Możemy mieć oczywiście problem z właściwym wyborem odpowiedniego modelu, ponieważ w sklepach znaleźć możemy szlifierki kątowe, taśmowe, oscylacyjne i mimośrodkowe. Każdy z modeli przeznaczony jest do obróbki innego typu materiału, jednak najnowsze urządzenia posiadają także funkcje rozszerzone, przez co mogą być bardziej uniwersalne. Szlifierka kątowa sprawdzi się najlepiej wtedy, kiedy zależy nam na obróbce kamienia, betonu i metalu, ponieważ charakteryzuje się niskim poziomem hałasu oraz drgań oraz zwiększoną mocą niezbędną do przecinania niezwykle twardych tworzyw. W przypadku dużych powierzchni, najlepsza będzie szlifierka taśmowa, która znakomicie poradzi sobie także z obustronnym szlifowaniem trudno dostępnych powierzchni. Szlifierka oscylacyjna nadaje się przede wszystkim do szlifowania powierzchni płaskich i lekko zaokrąglonych, dlatego też podczas zakupów powinniśmy zwracać uwagę na to, czy zaopatrzona jest w funkcję ustawiania prędkości i bezkluczykowy system wymiany stopy. Jeżeli z kolei poszukujemy czegoś, co dobrze sprawdziłoby się w przypadku krzywizn i płaszczyzn, nieoceniona będzie szlifierka mimośrodkowa, którą wykorzystać możemy także do usuwania starych warstw malarskich. Jako, że takie urządzenie powinno być bardziej funkcjonalne, starajmy się dopasować do niego odpowiednie akcesoria takie, jak krążki z papierem ściernym czy gumowe tarcze szlifierskie, które sprawiają, że elektronarzędzia stają się bardziej uniwersalne. Oczywiście to, jaki model wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych własnych oczekiwań, możliwości finansowych oraz umiejętności, postarajmy się jednak samodzielnie zdecydować o tym, jaka szlifierka zajmie honorowe miejsce w przestrzeni naszego prywatnego warsztatu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomości?

 

Być może wydaje nam się, że wyceny nieruchomości powstają w oparciu wyłącznie o walory estetyczne określonych mieszkań, domów czy lokali użytkowych. Jeżeli tak właśnie by było, właściciele pięknych i świeżo wyremontowanych mieszkań zlokalizowanych w mało przyjaznych warunkach środowiskowych nie byliby aż tak bardzo rozczarowani danymi umieszczonymi w operatach szacunkowych, stanowiących opinię rzeczoznawców majątkowych na temat wycenianych obiektów. To, czy jedno mieszkanie zostanie wycenione na kilkaset tysięcy, a drugie – podobne – zaledwie na kilkadziesiąt, uzależnione jest bowiem od ogromnej ilości czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas odpowiedzialnego podejścia do zadania.

Czytaj więcej...

O czym mówią kwiaty, czyli kilka słów o symbolice

Obdarowując kogoś kwiatami, czasami nie wiemy, że za ich pomocą mówimy co innego, niż chcemy. W grę wchodzi bowiem symbolika kwiatów, która zależy od gatunku oraz koloru. Oczywiście dla wielu osób jest to sprawa drugorzędna lub całkowicie nieistotna, ponieważ liczy się sam gest. Bywa i tak, że mężczyzna podarowując kobiecie żółte kwiaty wcale nie ma pojęcia, że oznaczają one zazdrość czy zdradę. Bo tak to już z symbolami jest – są one głęboko ukryte i nie zawsze adekwatne do sytuacji. Warto jednak poznać tajemnice kwiatów. Szczególnie dla wielu kobiet ma znaczenie ich rodzaj, dlatego panowie, trochę wiedzy na temat symboliki bukietów nie zaszkodzi. Zacznijmy od samych kolorów. Biel powszechnie uważana jest za symbol niewinności, czystości i szczerości. W związku z tym, jeśli chce się komuś powiedzieć, że żywi się w stosunku do niego szczere i szlachetne uczucia, warto podarować kwiat w tym kolorze. Z kolei barwa żółta w odniesieniu do kwiatów symbolizuje negatywne uczucia związane z zazdrością i złością. Niektórzy wierzą, że podarowanie komuś bukietu w tym kolorze przyczynia się do wywołania kłótni i nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy tymi dwiema osobami.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – przepisy i zasady

Transport bliski polega na przenoszeniu ładunku o określonej wadze i wielkości w obrębie jednego miejsca pracy. Może nim być dowolnej wielkości magazyn, plac budowy, hala produkcyjna, kopalnia, stocznia i tym podobne. Mimo, że określenie „bliski” jest mylące, chodzi tu głównie o wykonywanie danej czynności, która polega na przenoszeniu czegoś z jednego miejsca na drugie ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych. W czasie budowy ogromnych osiedli mieszkaniowych, dróg lub mostów, maszyny takie jak żurawie, chwytaki i wciągarki są niezastąpione. Ich praca jest tu podstawą, a poszczególni pracownicy zajmują określone stanowiska, obsługując ich prosty lub skomplikowany mechanizm. Natomiast jeśli chodzi o transport ręczny w określonym zakładzie pracy, jego podstawą jest siła ludzkich mięśni. Coraz częściej jednak zaczyna się od tego odchodzić. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek wyposażyć każdego pracownika w odpowiedni sprzęt pomocniczy, aby wykonywanie każdego zadania było jak najmniej obciążające.

Czytaj więcej...
DMC Firewall is a Joomla Security extension!